Tarih: 23 / Eylül / 2021 //Sayfa hit sayısı:  3032   

Pleospora tarda
Stemphylium Yaprak LekesiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Stemphylium botryosum f. sp. spinacia Wallr. (teleomorph: Pleospora tarda E. Simmons) fungal hastalik etmeni olup, sogan, sarimsak, pirasa, karanfil ve diger soganimsi bitkilerde görülen hastalik etmenlerinden biridir. Hastalik etmeni ilk olarak 1998 yilinda karekterize edilmis ve hastaligin gelisimi hakkinda fazla bilgi mevcut degildir. Hastalik düsük sevilerde ortaya çikmaktadir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Stemphylium baslangiç belirtileri yaprak üzerinde küçük, yuvarlak ile oval, gri ve yesil yaprak lekeleri olarak ortaya çikar. Hastalik ilerken yaprak lekelri genisler, yuvarlak ve oval bir sekilini muhafaza eder ve kahverengi bir renk alirlar. Daha yasli yapraklarda lekeler birlesir, kurur ve kagidimsi bir yapi alirlar. Fungal gelismenin gözle görülebilir isareti ise lekelrde mevcut degildir, bundan dolayi diger yaprak lekerinden ayirt etmek oldukça zor olabilir. Bunu ragmen mildiyö hastaligi pempe bir fungal gelisme, Cladosporium' un yesil spor ve antraknozun lekeler içerisinde acervuli (spor yataklarini) meydana getirdikleri göz önünde tutmalidir. Ayrica bu hastalik etmeni tarafinda olusturulan lekelr gübre ve ilaç yaniklarina da benzemektedir.

Mücadelesi
Hastalik etmeni düsük seviyelerde ortaya çiktigindan büyük bir mücadele yapilmayabilir. Diger yaprak hastalik etmenleri ile yapilan koruyucu ilaçlama yeterli olmaktadir.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Pleospora tarda
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net