Tarih: 23 / Eylül / 2021 //Sayfa hit sayısı:  3039   

Pythium spp.
Ani Solgunluk (Çökerten)Hastalık etmeninin genel özellikleri:
Pythium spp., türleri toprak kökenli bir fungal etmen ve çok genis konukçu dizisine sahip kosmopolitik bir patojendir. Pythium' un en agresssif türlerden biri olup, bir çok bitkide çökerten, kök ve gövde çürüklügü ve meyve ve çim bitkilerinin yanikligi hastaliklarina neden olmaktadir. Bir çok tek yillik bitki, kabakgiller ve çimlerde ekonomik önemde hastalik yapmaktadirlar. Fungus nemli topraklarda canli kaldigi ve en iyi sekilde gelistigi için su küflerinden biri olarakta anilirlar. Sicak kosullar patojenin en sevdigi ortamlar olup, seralarda da büyük problemler olmaktadirlar. Fungus dünyanin her yerinde özellikle sicak bölgelerde ve seralarda görülmektedir. Fungus 27-34 °C arasindaki sicakliklari ve nemli ortamlari terçih ederler. Konukçulari; sekerpancari, ispanak, biber, çilek, krizantem, kabakgiller, pamuk, fasulye ve çim bitkileri sayilabilir. Phythium toprakta üreme organi oospor, hif ve sporongia olarak kalabilir. Özellikle dayanikli olan üreme organi (oospor) sayesinde nemli topraklarda uzun yillar canliliklarini koruyabilir. Bu oosporlar direk çimlenerek enfeksiyon yapabildigi gibi, sporongia ve ondan olusan hareketli zoosporlar ilede enfeksiyon yapabilir. Zooporlar infekte etmeden önce kamçilarini kaybederek enkist olmakta ve bir çimlenme tüpü olusturarak enfeksiyonlarini yaparlar. Bitki dokusunda olusan diger üreme organi sporangia benzer sekilde çimlenir ve enfeksiyonlarini gerçeklestirir. Patojen infekteli bitki artiklari tasinarak ve serbest su buldugunda zoosporlari ile de hareket ederek yayilma göstermektedir.
Ispanakda hastalik yapabilen diger Pythium spp. türleri asagida listelenmis olup, benzer sekilde hastaliklar yapmaktadir.
- Pythium spp.
- Pythium ultimum Trow
- Pythium aphanidermatum (Edson) Fitzp.
- Pythium irregular Buisman
- Pythium heterothallicum W. A. Campbell & J. W. Hendrix (Sweden)
- Pythium sylvaticum W. A. Campbell & J. W. Hendrix (Sweden)Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Fungus bitkilerin tohumlarini, genç dokularini, toprak seviyesine yakin gövde dokularini, meyve ve kökleri infekte etmektedir. Hastalik belirtileri ve zarari infektelen bölgedeki bitkilere baglidir. Bitkiler fungal etmene karsi çimlenme ve genç dönemlerinde oldukça hassastir. Baslangiç belirtileri zayif veya düzensiz çimlenme (çimlenme öncesi çökerten) seklinde olabilir. Çimlenen fidelerde çimlenme sonrasi oldukça duyarli ve çökertene yakalanabilir. Infektelenen fideler suyla islanmis gibi görülür ve zamanla çökerler. Tüm bir bitki bu devrede tamamen yok olabilir. Hastalik etmeninin gövde çürüklügü, özellikle bitkiler genç dönemde iken bir çok tek yillik ve tohum yatagi bitkilerin topraga yakin olan gövdelerinde ortaya çikar. Hastalik belirtileri toprak seviyesindeki gövde üzerinde suyla islanmis gibi leke seklinde görülmeye baslar. Bitki dokulari yapis yapis olur. Lekeler gödeyi kusadacak sekilde genislerse, bitkiler yan yatabilir. Eger patojen bitki tarafindan engellenirse, lekeler kurur ve bitki tekrar sagligina kavusabilir. Netice itibari ile lekeler çökük ve kahverengi bir renk alir. Ispanak bitkisimnde belirtilerde sekerpancari bitkisindekine benzemektedir.
Pythium kök çürüklügü sicak topraklarda yetisen ispnak ve sekerpancarlarinin en ciddi hastaliklarindan biridir. Hastalik belirtileri yapraklarin solmasi ve alt yapraklarin olgunlasmadan ölmesi olarak ortaya çikar. Kök belirtileri siyah nekrozlar ile karekterize edilir ve infeksiyonun basladigi yan köklerden ana köke dogru bir ilerle gösterir. Ana kökün büyük bir bölümünde yüzey rengi degismektedir. Hastalik çogunlukla ana kökten asagiya dogru ilerler ve sekonder çürükçül organizmalarin tarafindan da istila edilerek yumusak çürüklüge neden de olabilirler.


Pythium Pythium

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastalik ile bulasik özellikle çogalmada kullanilan yumru ve tohumlarin hastaliktan ari olmasina dikkat edilmeli.
2. Hastaligin bulundugu alanlarda toprak dranajina önem verilmeli ve tarlada su birikmesine müsade edilmemeli.
3. Bitkiler sik dikilmeden kaçinilmali ve havalanma iyi olacak sekilde dikimler yapilmali.
4. Hastalik etmeninden korunmak için sanitasyon (temizlik) islemlerine büyük önem verilmeli, temiz saksi, alet, yetistirme ortamalri ve toprak kullanilmali.
5. Hastalikli bitki artiklari inokulum kaynaklarinin azalmasi yetistirme ortamlarinda uzaklastirilmali ve imha edilmeli.
6. Bitkilein yaralamaktan kaçinilmali.
7. Saglikli bitkiler zayif yetisen bitkilere göre infeksiyonlara daha dayaniklidir.
Kimyasal mücadele
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar(100 Litre su için):
Bakir Oksiklorid WP 50% (500 g fidelik)
Benomyl WP 50 % (100 g)
Bordo Bulamaci Sivi (500+1000 g fidelik)
Captan WP 50 % (250 g Fidelik)
Captan+PCNB Toz 10+10 % (40 g/ m2 Toprak )
Chlorothalonil WP 75% 8200 g)
Formaldehit EM 400 g/l (4 lt (m2 ye 150 cc))
Mancozeb WP 80% (200 g)
Maneb WP 80% (200 g/100kg tohum)
Maneb WP 80% (250 g fidelik)
Methyl Bromide Gaz 98% (60 g m2 toprak)
PCNB Toz 18% (35 g/m2 toprak)
Propineb WP 70% (250 g fidelik)
Thiram WP 80% (200 g/100kg tohum)
Tolclofos Methyl WP 50 % (100 g)
Hymexazol SC 360 g/l (150 cc)
K
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Pythium spp.
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net