Tarih: 28 / Mayıs / 2020 //Sayfa hit sayısı:  18070   

Cucumber Mosaic Virus
Hiyar Mozaik VirüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Hiyar Mozaik Virüsü (Cucumber Mosaic Virus=CMV) viral bir etmen olup, konukçulari arasinda birçok sebze, süs bitkileri ve diger bitkiler vardir. Sebzelerden Hiyar, kabak, biber, domates, kavun, karpuz, ispanak, sogan, patlican, patates, tütün, havuç, maydanoz, turp, bamya, bakla, marol, lahana, pirasa, sekerpancari, süsbitkilerinden kirizantem, geranium, gladiolus, zambak, petunia, snapdragon, ve lale gibi bitkilerdir. Virüs hemen her yerde, özellikle sicak bölgelerde görmek mümkündür. CMV konukçularinda sistemik enfeksiyon olusturur. Virüs afid (yaprak bitleri=Aphis gossypii ve Myzus persicae), tohum, insanlar ve mekanik olarak saglikli bitkilere tasinmaktadir. Parasitik bitkilerden küskütünde (Cuscuta sp.) virüsü tasidigi bildirlmektedir. CMV kis sartlarini yanbanciotlar ve bir çok kültür bitkisinde geçirebilir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Bodurluk, sari beneklenme ve nekrotik leke belirtileri ile marul mozaik virüsünden kolaylikla ayirt edilmeyebilir. Bitki içerisinde her iki virüsün varligi her birinin tek bulunmasina oranla çok daha fazla siddetli hastalik ortaya çikmaktadir. Bundan dolayi bodurluk ve sararma belirtileri bitkilerde daha belirgindir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanci otlar ile mücadele edilmeli. 5. Bitki isleme aletlerinin temizligi ve seralarda hareketligin mümkün metebe azaltilmasi.
6. Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayacak tedbirler alinmali (malç ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi).
Kimyasal mücadele
Viral hastalik etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Cucumber Mosaic Virus
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net