Tarih: 28 / Mayıs / 2020 //Sayfa hit sayısı:  18048   

Lettuce Big Vein Virus
Marul Büyük Damar virüsüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Marul Büyük Damar virüsü (Lettuce Big Vein Virus=LBVV) viral bir hastalik etmeni olup, viral etmen toprak kökenlidir ve toprak kökenli bir fungus olan Olpidium brassicae ile bitkilere tasinmaktadir.
Fungus toprakta yasar ve suda hareket eden sporlari ile virüsü bir bitkiden diger bir bitkiye tasimaktadir. Bu sporlar fungusun zoosporlari olup, virüsü marul bitkisinin köklerini infekte ederek tasimaktadir. Fungusun kendisi marul bitkisinde problem olmamakta, ama toprakta 25 ya da daha uzun süreler dinlenme sporlari sayesinde barinmaktadir. Hastalik etmeninin bitkilere yayilmasi için bu sporlarin hareket edebilecegi serbest suya ihtiyaç duyulur, dolayisi ile hastalik agir topraklarda ve salma sulama yapilan yerlerde fungus ile bulasiksa daha çok ortaya çikmakta ve problemler olusturabilir. Hastalik etmeni özellikle serin geçen sezonlarda daha etkili olmaktadir. Viral etmen mekanik inokulasyon ve asilama yolu ile tasinmakta, fakat tohum ve polen ile tasinmamaktadir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Viral etmen marul bitkilerinin yapraklarindaki damarlarin daha büyük ve açik olmasini saglar ve bundan dolayida ismini almaktadir. Böyle yapraklar herhangi bir isik kaynagina tutularak arakadan bakildiginda daha açik olarak görülmektedir. Büyük damarlar ise büzüsür ve sekilsiz bir hal almaktadirlar. Siddetli olarak etkilenen bitkiler pazar degerini kaybeder ve bazi bas olusturan varyeteler bas olusturamazlar. Daha az etkilenen bitkiler ise hasat edilebilir özelligini koruyabilir.

LBVV LBVV LBVV

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari fideler sasirtilmali.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
4. Konukçusu olan yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
5. Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirilmali.
6. Vektör fungus ile kimyasal mücadele.
7. Ürün rotasyonu fungal etmenin yok edilmesi için uygulanabilir.
Kimyasal mücadele
Virüs hastalik etmenlerine karsi kimyasal mücadele önerilmez.
Y
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Lettuce Big Vein Virus
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net