Tarih: 28 / Mayıs / 2020 //Sayfa hit sayısı:  18071   

Pseudomonas marginalis pv. marginalis
Bakteriyel Yaprak Lekesi



Hastalık etmeninin genel özellikleri:
Pseudomonas marginalis pv. marginalis (Brown) Stevens bakteriyel hastalik etmeni olup, etkiledigi bitkiler arasinda; lahana, sogan, fasulye, patates, bezelye ve marul bitkileri bulunmaktadir. Hastalik etmeni yalniz patlican, domates , karnibahar, turp,biber ve domates bitkilerinde hastalik olusturmamaktadir. Havuç bitkilerinde de nadir olarak çürüklüge neden olmaktadir. Hastalik etmeninin yasam döngüsü Pseudomonas cichorii ile hemen hemen aynidir. Hastalik etmenin en ideal gelisme sicaklik ortamalari 26-30 °C olmakla birlikte, bakteri 6 ile 38 °C derece araliktaki sicakliklarda da gelismektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik belirtisi yaprak kenarlarindan baslar ve infeksiyon yerinden asagi dogru ilerleme gösterir. Bir çok durumda tüm yaprak hastaliktan etkilenebilir. Hastaligin ilk belirtisi solgunluk olup, bunu hastaligin ileri dönemlerde dokularin kahverengilesmesi ve kararmasi izler, kuru havalarda ise bu lekeler kagidimsi bir yapi haline dönüsmektedir. Hastalik etmeni ilk olarak yasli yapraklari etkilemez, ama ayni yastaki apraklarda ortaya çikmakta ve hastalik infesiyon noktasindan itibaren yukari ve asagi dogru ilerlemektedir. Tüm bitki hastalik ile etkilendiginde ise, artik bitkiden faydalanilmaz. Bitki üzerinde asiri nem ya da su bulundugunda da bitkilerde yumusak çürüklük seklinde hastalik belirtisi ortaya çikar ve bu belirti gövde öz çürüklügü olarak adlandirilmaktadir.

-
Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastalikli bitkilerin imha edilmesi ya da uzaklastirilmasi.
2. Fideliklerde ve sasirtma esnasinda hastaliktan ari toprak kullanmali.
3. Sulama suyunun bakteriden ari olamsina dikkat edilmeli ve bitkilere üstten su verilmemelidir.
4. Ürün rotasyonu yapilmali.
5. Dayanikli bitkiler tercih edilmeli.
6. Bitkileri yaralamaktan ya da diger zararlilar tarafindan yaralanmamasi mümkün mertebe saglanmalidir.
Kimyasal mücadele
Genel olarak bakirli preparatlar hastaligin kontrolü için kullanilmaktadir, fakat bu da kesin çözüm yolu olmamaktadir. Ilaçlama yapilacaksa infeksiyondan önce yapilan ilaçlamalar daha iyi sonuç vermektedir.
YG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Pseudomonas marginalis pv. marginalis
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net