Tarih: 28 / Mayıs / 2020 //Sayfa hit sayısı:  18053   

Rhizomonas suberifaciens
Mantarimsi Kök ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Rhizomonas suberifaciens, toprak kökenli bir fungal hastalik etmeni olup, bitki köklerinde mantarimsi bir kök çürüklügüne neden olmaktadir. Hastalik etmeni hemen hemen tüm varyeteleri etkilemekte ve toprak sicakliginin yüksek oldugu, marul ekimin ardisik olarak yapildigi ve yüksek nitrat gübresinin verildigi yerlerde fazla görülmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik etmeninin erken belirtisi ana ve yan kökler üzerinde sari bantlarin varligidir. Bu sari alanlar zamanla genisleyerek yesil kahverengi bir renge dönüsür ve buralalarda çatlamalar ve siskinlikler meydana gelebilir. Hastaligin siddeti arttikça, tüm kök kahverengiye döner, çatlar ve hiç bir fonksiyon göstermez ya da canliligini kaybeder. Artik bu noktadan sonra, kökler kontrol edildiginde çok kirilgan ve kolaylikla parçalanabilir bir yapidadir. Mantarimsi kök çürüklük hastaligi bitkilerin iç dokularinda da kararmaya neden olur. Kökler siddetli olarak hastalandiginda, yüksek sicakliklarda toprak üstü aksamlarinda bir solgunluk meydana gelir. Bitkilerde ise genel olarak bir bodurluk, zayiflik ve düzensiz bir gelisme gösterir. Bu hastalik belirtisi amonyak toksitesi ile karisabilir, bu zararlanma ise köklerin merkezinde kirmizi tugla rengine dönüsür ve yesil aksamlarda solgunluklar meydana gelir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli çesitler terçih edilmeli ve hastaliktan ari bitkiler sasirtilmali.
2. Hastaligin çok fazla görüldügü ve devamli çiktigi alanlarda yetistiricilikten mümkün mertebe kaçinilmali ve rotasyona gidilmeli.
3. Asiri nitrojen gübrelemekten kaçinilmali.
4. Üst üste marul yetistiriciliginden kaçinilmali.
5. Yetistiricilik yapilan topraklar agir olmamali ve iyi bir drenaj sitemi kurulmali.
Kimyasal mücadele
Mümkün mertebe kültürel tedbirlere agirlik verilmeli ve ilaçlama gerekiyorsa toprak ilaçlamasinda kullanilan ilaçlar kullanilabilir. Fusarium hastaliklarina bakabilirsiniz.
K
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Rhizomonas suberifaciens
 


Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net