Banana Bract Mosaic Virus
Muz Bract Mozaik Virüsü

Etmenin genel özellikleri :
Muz Bract Mozaik Virüsü (Banana Bract Mosaic Virus=BbrMV) viral hastalık etmeni olup, hastalık etmeni muz yetiştiriciliğini tehdit etmektedir. Hastalık etmeni bir çok yerli çeşidini etkilemekte, ama en fazla Saba ve Cardaba klonlarına zarar vermektedir. Hastalık etmeni Cavendish (Musa AAA) varyetelerinde de görülmektdedir. Hastalık etmeni afidler (Rhopalosiphum maidis, Aphis gossypii ve Pentalonia nigronervosa) ile taşınmaktadır.

Belirtileri:
Hastalık etmeninin ismi erkek muz gözlerinin modifiye olmuş yaprakları (bract) üzerinde gelişen belirgin renk değişikliği ya nekrotik çizgilerden alınmıştır. Hastalığın ilk belirtileri yaprak sapları boyunca düzensiz şekilde dağılmış yeşilimsi ile kahverengimsi iğ biçimindeki çizgi formları şeklinde oluşmaktadır. Hastalık ilerleyince, benzer kararmalar erkek organların bractlerinde, meyve hevenklerinde ve hatta meyveler üzerindede görülmektedir. Hastalığın teşhişde kullanılan en belirgin belirtisi kuruyan yaprak kınları uzaklaştırıldıktan sonra, yalancı gövde üzerindeki iğ biçimindeki çizgilerdir.

Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:

1. Hastalıktan ari ve sertifikalı materyallerin kullanımı.
2. Hastalık vektörü ile etkin bir şekilde mücadele.
3. Çoğaltmada kullanılacak ebeveynlerin sağlıklı ve hastalıktan ari olunduğundan emin olunmalı. Bu işlem doku kültürü ile yapılan çoğalmalar içn de geçerlidir. Çünkü hastalık etmeni çoğaltma esnasında kültür ortamlarındaki bitkiciklerde de bulunmaktadır.
Kimyasal Mücadele:
Viral hastalık etmenlerine kimyasal mücadele önerilmez.

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net