Aster Yellows
Aster Sarılığı

Etmenin genel özellikleri :
Aster sarılığı (Aster Yellows) mikoplazma benzeri (MLO) bir organizma olup, yaygın bir hastalık etmenidir. Konukçuları arasında bir çok süsbitkileri, sebze ve bir çok yabancıotları etkilemektedir. Süsbitkilerinden krizantem, petunia,dianthus, glads ve marigolds, sebzelerden havuç, kabak, patates, soğan, ve domates' tir. Aster sarılığı mikoplazma olarak bilinen küçük organizmalar tarafından neden olur ve bitkiden bitkiye yaprak pireleri (Macrosteles quadrilineatus) tarafından taşınır. Tohumla taşınma olmamakta, fakat aşı ile taşınabilir.

Belirtileri:
İlk belirtiler yaprak damarlarında klorofil ve pigment maddelerinin kaybolması sonucu renk açılması şeklinde ortaya çıkar. Bu yeni oluşan yaprakların sararması, çalımsı gelişme ve bodurlaşma ile devam eder. Gövde ve çiçek sapları ince, zayıf ve fazladır. Çiçekler genelde yeşil kalır ve deforme olmaktadır. İnfektelenmiş bitkilerde meyve ve tohum oluşmamaktadır. Spesifik belirtiler bitki türlerine göre değişmektedir.
Patates:
Yaprak uçları yukarı doğru kıvrılır ve bitkiler yeşil sarı karışımı renk yamaları geliştirir. Havai yumrular oluşur ve yaprak ve gövdeler üzerinde morums bir renk harmanı oluşur. Yaprak iç iletim demetlerindeki damarlar ölmekte ve kaburgamsı bir görünüm oluşmaktadır. Bitkiler hızal solar ve devrilir. Yumrular daha küçük, yumuşak ve pörsümüştür. Bazı bitkiler küçük çok sayıda yumru oluştururken, bir ya da iki tane iri yumru oluşturabilir.Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:
1. Dayanıklı kültivarların kullanımı.
2.
Hastalıktan ari ve sertifikalı yumru kullanımı.
3.
İnfekteli bitki artıkları yok edilmeli.
4. 
Konukçusu olan yabancıotlar ile mücadele edilmeli.
5.
Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklaştırılmalı.
6.
Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sınırlayack tedbirler alınmalı (saman malçı ya da sera açıklıklarının vektörün geçisini engelleycek şekilde tülbent ile kapatılması).
   Kimyasal Mücadele:
Genel bir kimyasal mücadelesi yoktur.

Başa Dön
Patates Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net