Erwinia carotovora subsp.carotovora
Bakteriyel Gövde ve Meyve Çürüklüğü

Etmenin genel özellikleri :
Patatesde görülen Erwinia Etmenleri:
- Erwinia carotovora subsp. atroseptica (van Hall) Dye
- E. carotovora subsp. carotovora (Jones) Bergey et al.
- E. chrysanthemi Burkholder et al.

Erwinia carotovora subsp. atroseptica bakteri etmeni siyah bacak hastalık belirtileri ile ilgili olurken, E. c. subsp. carotovora yumuşak çürüklükle ilgili bakteriyel hastalık etmenidir, ama her iki alt türde hastalık belirtilerinin her birine neden olabilir. Nemli, serin (18 °C ) koşullar siyah bacak hastalık belirtisini teşvik ederken, daha yüksek sıcaklıklar (21-27 °C) yumuşak çürüklük belirtisinin oluşması için optimal koşullardır. Siyah bacak sulama ya da yağmur suyu ve böcekler ile hızla yayılma göstermektedir. Siyah bacak hastalığının ana inokulum kaynağı bulaşık yumrulardır. Bakteriyel etmen mekanik ya da el ile işlem sırasında yumru parçaları arasında yayılabilir.

Belirtileri:

Siyah bacak olarak etkilenen bitkilerin yaprakları yukarı doğru kıvrılır, yeşil aksam zamanla sararır ve ilk başlarda bitkiler ölebilir. Gövde kaidesinde ezik hafif kahveengi ile mürekkep siyahı lekeler gelişir. Havai yumrular da gövde üzerinde oluşabilir. Yumru çürüklüğü çoğunlukla gövdede başlar ve siyah, yapışkan bir çürüklük şeklinde son bulur.
Gövde yumuşak çürüklüğü; lezyonları açık kahverengiden belirginsizliğe kadar değişmektedir. Gövde dokuları çok fazla ezilmiş ve içi boş olabilir ve sümüksü bir sıvı ile dolmuş olabilir. Genellikle bu hastalık geç yanıklık hastalığı tarafından ortaya çıkan gövde infeksiyonları ile ilişkili olan sekonder bir infesiyonlardır.
Yumruların yumuşak çürüklüğü; yumrular üzerinde lezyonlar küçük bir göz kadar küçük olabileceği gibi tüm yumruyuda kaplabilir. Yumrulardaki çürüklük aşırı derecede yumuşak ve renk olarak belirsizdir. Yumuşak çürüklük etmenleri nispeten kötü koku salmalarına rağmen, sekonder organizmalar çoğunlukla iğrenç bir kokuya neden olurlar.

Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:
1. Tohumluk yumrularda bakteriyel bulaşmayı en aza indirin (yumuşak çürüklük zararından ari tohumlukların satın alınması)
2. Tohumluk işleme altelerinin dezenfeksiyonu.
3. Ürün rotasyonu hastalığın çıkışını azaltmaktadır.
4. Aşırı derecede yaş ve kuru topraklara dikimden sakınılmalı.
5. Yumrular tam olgunlaşmadan hasattan kaçının.
6. Yumruları yaralamadan sakının.
7. Yumrular depoya girmeden önce uygun hava akımları ile kurumalrına müsaade edilmeli. Nemli ve ıslak olan yumruları paketleme ve depolamadan sakının.
Kimyasal Mücadele:
Bulaşık tohum yataklarının sezon süresince Chloropicrin ile ilaçlama tavsiye edilir. toprak ilaçlamasında metil bromide ve metham- sodium daha az etkilidir. Bakırılı ilaçlar bakteriyel etmenin diğer bitkilere yayılmasını engellemek için tavsiye edilir.

Zirai Mücadele Teknik Talimatlarına göre domatesde tavsiye edilen kimyasal ilaçlar aşağıdaki tabloda verilmektedir.

Kullanılan Kimyasal İlaçlar (Fungisid)
Kullanım Miktarı
(100 Litre)
Bakır Oksit WP 50% 300-400 g
Bakır Oksiklorid WP 50% 300-400 g
Bakır Kompleks + Mancozeb WP 21+20% 300 g
Bazik Bakır Sülfat WP 52.5 % 400 g
Bakır Hidroksit WP 50% 250 g
Yağ ve rosin asitlerinin Bakır Tuzları EC 51.1 200 c
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net