Corynespora cassiicola
Corynespora Yaprak Lekesi

Etmenin genel özellikleri :
Corynespora cassiicola (Berk.&Curt.) Wei fungal hastalık etmeni olup, konukçuları; patlıcan, kabakgiller, Aphelandra squarrosa, Ficus benjamina, Aeschynanthus pulcher, Radermachera sinica, Salvia splendens, Saintpaulia ionantha( afrika menekşesi), Rhododendron obtusum (azalya), Ligustrum sinense (ligustrum ) ve bir çok süs bitkisini enfekte etmektedir. Fungusun sporları rüzgar ve yağmur damalasının sıçratması ile yayılır. Konidiler yıl boyunca görülür. Sıcak nemli iklimler hastalık etmeninin gelişmesi için uygundur.

Belirtileri:
Hastalık etmeni değişik bitkilerin yapraklarını ve gövdelerini infekte etmekte ve belirtiler yaprakların yaşına bağlı olarak değişmektedir. Genç bitkilerin yapraklarında kahverengi küçük lezyonlar ve bunların mekezleri incelmiş olup, lekenin etrafı sarı hale ile kuşatılmıştır. Karekteristik belirti, olgun yapraklarda görülür, lezyonlar ölü incelmiş merkezli dokular oldukça büyük ya da ana veya yan damarlar rengsiz olupğ, demiryolu (ya da balık kemiği) gibi bir görünüm sergiler. Lekeleri kuşatan yaprak dokuları sarı ile kırmızı arası bir renk alır ve yaprakcıklar dökülür. Yapraklar bir yada bir çok leke içerebilir, ama genelde lekeler ana damarlara yakındır. Hastalık bitkilerin yapraklarından başka sürgün ve yaprak saplarınıda etkiler, bazen genç sürgünlerde ölümler ortaya çıkabilir. Ayrıca hastalıktan etkilen bazı ağaçlarda da bodurlaşma görülebilir.

Mücadele Yöntemleri
Kültürel Mücadele:
1. Hastalıklı bitki artıkları uzaklaştırılmalı.
2. hastalanan sürgün ve dallar budanarak uzaklaştırılmalı ve yok medilmeli.

Kimyasal Mücadele:

Zirai kimyasal ilaç olarak meyveler depoya alınmadan önce benomyl, prochloraz, chlorothalonil, propineb, mancozeb ve captan tavsiye edilmemektedir.

Başa Geri Dön
Patlıcan Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net