Phomopsis vexans
Phomopsis Yanıklığ
ı

Etmenin genel özellikleri :
Phomopsis vexans
(Sacc.&Syd.) Harter fungal hastalık etmeni bitki gelişiminin her döneminde toprak üstü tüm aksamlarını etkilemektedir. Fungal etmen tohum içerisinde ya da üzerinde bulunabilir, ve bitki artıkları üzerinde de olumsuz koşulları geçirebilir. Sulama suyunun sıçraması, böcekler ve aletler ile hastalık etmeni yayılma gösterir. Hastalık etmeni nemli havalar ve yüksek sıcaklıklarda daha iyi gelişme gösterir.


Belirtileri:
Hastalık belirtileri ilk önce fidelerin gövde ya da yapraklarında görülür. Fidelerin gövdesindeki lekeler merkezi gri renkli kayu kahverengi renktedir. Bu lekeler toprak hattının hemen üzerinde oluşur ve fidenin gövdesini tamamen sararak fideleri öldürür. Yaprak lekeleri açık olarak sınırlanmış, yuvarlak 1 kaç cm çapında ve kahverengi ile gri renktedirler. Bu lekeler dar koyu kahverengi leke ile etrafı kuşatılmıştır. Zamanla lekenin merkezinde gri ile siyah piknitler (Fungusun üreme organı) lekeler üzerinde gelişir. Etkilenen yapraklar sarı renk alırlar ve ölürler. Meyve lekeleri yaprakta oluşan lekeleree benzer, ama bu lekeler daha büyükdür. Etkilenen meyveler ilk önce yumuşak ve sulumsu, fakat zamanla siyah renk alır ve meyveler mumyalaşır.Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:
1. Üç yıllık ürün rotasyonuna gidilmeli.
2. Hastalıklı bitki artıkları yetiştirme ortamlarından uzaklaştırılmalı ve yok edilmeli.
3. Fazla nem tutacak şekilde sık dikinden kaçınılmalı.
4. Dayanıklı çeşitler tercih edilmeli.
5. Hastalıktan ari tohum ve fide kullanımı.
6. Sulama suyunu sıçratmamaya dikkat edilmeli.
7. Tohumları hastalıktan arındırmak için 30 dakika 52 ° C sıcak su ile muamele edin, daha sonra kurutun ve bir kimyasal ile ilaçlama yapın.
Kimyasal Mücadele:
Kimyasal olarak ilaçlamada Bakırlı ilaçlar (Bakır Oxid, Bakır Oxyklorür, Bakır Sülfat, Bakır Hidroxid) ve Maneb (maneb 80, 75) gibi koruyucu zirai ilaçlar hastattan önce 5-10 gün aralıklar ile ilaçlama yapılabilir.

Başa Geri Dön
Patlıcan Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net