Tarih: 15 / Ocak / 2021 //Sayfa hit sayısı:  19769   

Botryosphaeria dothidea
Zamklanma HastaligiHastalık etmeninin genel özellikleri:
Botryosphaeria dothidea (Moug.:Fr.) Ces. & De Not. (anamorph: Fusicoccum aesculi Corda = Macrophoma sp.) fungal hastlik etmeni olup, hastalik hakkinda fazla bilgi yoktur, fakat yagmur ve nemli havalarda hastaligin daha iyi gelistigi bildirilmektedir. Hastalik etmeni ile iliskili olan diger türler hakkinda bilgi almak için Botryosphaeria stevensii' (bag hastaliklari sayfamizda) ile ilgili sayfayi ziyaret edebilirsiniz. Hastalik etmeni elmalarda beyaz çürüklük ya da Botryosphaeria çürüklügü olarak adlandirilmaktadir. Fungal etmen elma agaçlarinda özellikle sicak ve kuru yaz günlerinde siddetli kanser hastaligina neden olabilir. Hastalik etmeni kis gibi olumsuz kosullari agaç ve toprakta bulunan ölü odun dokularinda geçirmektedir. Bu dokularda sporlar üretilir ve yazin yagmurlu havalarda sporlar serbest birakilir. Bu fungal etmen ates yanikligindan zarar görmüs olan dokularada saldirmakta ve olusan zarar daha fazla artmaktadir. Üretilen sporlar yagmur sulari ile etrafa dagilir ve 26 °C de 1-1,5 saat içeisinde çimlenir ve enfeksiyonlarini gerçeklestirir. Havada yeteri kadar nem mevcut ise meyvelerde 2 saat içerisinde enfekte olmaktadir. Hemen hemen tüm elma kültüvarlari duyarlidir, fakat Golden Delicious' in daha hassas oldugu bildirilmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Bu hastalik seftali agaçlarinin dallarini ya da agaçlarin tamamini öldürebilir. Hastaligin ilk belirtileri, gelisen agaçlarin genç kabuklari üzerindeki dogal açiklik, lenticeller üzerinde küçük kabarçik (1-6 mm çapinda) olarak görülür. Infeksiyon genelde geç sezonlarda görülür ve hastalik belirtileri sonbaharda ya da takib eden ilkbaharda ortaya çikmaktadir. Infekteli olan alanlarin bazilarindan zamk salgilanabilir. Iki - 3 yasinda olan agaçlarin gövde ve ana dallari üzerinde çökük hastalikli lekeler (kanserler) ortaya çikar. Hastalik etmeninin tekrarli olarak infeksiyonlari sonucunda da kabuk pürüzlü ve bölünmüs bir görünümdedir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli dallar ve mumyalasmis meyveler budanarak yok edilmeli.
Kimyasal mücadele
Kimyasal ilaçlama hasattan 6 hafta önce (eriyebilir madde orani %baslanmali 10,5 olunca) baslanmali ve hasta sonuna kadar 2 hafta aralikla ilaçlamaya devam edilmelidir. Kimyasal ilaç olarak maneb ve captan gibi ilaçlar tavsiye edilmektedir.
G
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Botryosphaeria dothidea
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net