Tarih: 15 / Ocak / 2021 //Sayfa hit sayısı:  19778   

Gilbertella persicaria
Meyve ÇürüklügüHastalık etmeninin genel özellikleri:
Gilbertella persicaria (E.D. Eddy)Hesseltine fungal meyve çürüklük etmeni olup, hastalik etmeninin biyolojisi hemen hemen Rhizopus spp. türlerine benzer. Bunlarin saglikli meyvelere bulasmasi meyve bahçesinden baslar ve kötü depolama kosullarinda devam eder. Gilbertella ve Rhizupus fungal etmenleri depo kosullarinin iyilestirilmesi ve soguk depolama kosullarinda kolaylikla kontrol edilebilmektedir.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Gilbertella ve Rhizopus kahverengi çürüklüge neden olan hastalik etmenleridir. Bu lekelerin üzerinde her iki fungus, spor tasiyici üreme organlarini (sporangeophores) meydana getirirler. Bu spor tasiyici organlardan Gilbertella fungusuna ait olan koyu siyah, Rhizopus fungusuna ait olan ise kül grisi rengindedir. Meyve çürümesi sonuçta derinin bozulmasi, mucoid bir fungal gelisme, kötü bir koku ve tati bozuk bir meyveye dönmektedir.

Mücadelesi
Meyvelerde hastalik yapan diger etmenlere uygulanan genel mücadele yömtemleri uygulanabilir. Genel olarak sanitasyona önem verilmeli ve depo kosullarinin iyilestirilmelidir (kontrollü düsük sicaklik ve nem).
M
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Gilbertella persicaria
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net