Tarih: 25 / Ocak / 2021 //Sayfa hit sayısı:  20229   

Glomerella cingulata
Aci ÇürüklükHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Glomerella cingulata (Stoneman) Spauld. & H. Schrenk (anamorph:Colletotrichum gloeosporioides (Penz.) Penz. & Sacc.in Penz.)
- C. acutatum J. H. Simmons fungal hastalik etmenleri olup, bir çok meyve agaçlarinda, özellikle elmalarda aci çürüklük hastaligana neden olmaktadir. Hastalik etmeni kis gibi olumsuz kosullari mumyalanmis meyvelerde, ölü ve hastalikli bitki materyallerinde geçirmektedir. Hastalikli bölgelerde üretilen sporlar yagmur, rüzgar, ve böçekler yardimi ile etrafa dagilir ve yeni infeksiyonlari baslatirlar. Hastalik etmeninin eseysiz üremesi sonucunda meydana gelen sporlar daha önemlidir. Eseysiz üreme sporlarin dagilimi suya bagimli olurken, eseyli üreme sporlari ise suya bagimli degil, hava kökenlidir. Spor çimlenmesi için optimum sicaklik 26 °C' dir ve infeksiyon 5 saat içerisinde gerçeklesebili. Infeksiyon süresince bitkilerin nemli olarak kalmasi hastaligin ortaya çikma sansini artirmakatdir. Bundan dolayi hastalik epidemisi genellikle nemli, sicak havalarin süresine bagli olmaktadir. Bu enfeksiyonlarda gelisme sezonun sonlarina dogru olur. Sicak ve sisli havalarda asiri kayiplar ise meyve bahçelerinde artar. Hastalik etmeni baglarda da hasata yakin zamanlarda meyve çürüklügüne neden olur ve son zamanlarda önemli meyve çürüklük hastaliklarindan biri olmaktadir. Çürüme meyvenin tamamini ya da bir kimini kapsamakta ve yüzeylerinde pempe ya portakal renginde spor yiginlari görülmektedir. Meyve enfeksiyonlari meyve gelisimin her devresinde görülür, fakat yesil iken infektelen meyveler olgunlasma baslayinca çürümez. Infekte olan meyvelerde çürümeler meyveler olgunlasirken baslar. Hastalanan meyve üzerinde de binlerce spor ürer, üreyen bu sporlar diger meyvelere de yayilir ve yeni infeksiyonlar hizla tüm meyveler üzerinde gerçeklesir. Elmalarda hastaliga neden olan etmen sadece meylerde hastaliga neden olmaz, hastalik agaçlarin yaprak ve dallarinda da zararlar meydana getirmektedir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik meyveler üzerinde küçük, kahverengi lekeler olarak baslar ve lekeler yaslanirken koyu, yuvarlak ve hafifçe çökük bir belirti meydana getirirler. Genç lezyonlar Monilinia ve Botryosphaeria türleri tarafindan meydana getirilen kahverengi çürüklük hastaligi ile karisabilir. Bundan dolayi hastaligin baslangiç devresinde teshisi patojenin izolasyonuna bagli olmaktadir. Zamanla lezyonlar kahverengi ve çökük olur. Büyük ve çökük olan antraknoz lezyonlarina dokununca lekelrde bir sertlik vardir ve lekeler pempe ve konsantrik halkalar olusacak bir sekilde fungusun sporlari ile kaplanmaktadir. Bu tür spor tabakalarinin meyvelerde olusmasi, seftali ve diger meyve agaçlari üzerinde olusan hastaligin teshisinde yaygin olarak kullanilmaktadir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi.
2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli, özellikle mumyalasmis meyveler toplanmali.
4. Hastalikli dallar budanmali ve imha edilemeli.
Kimyasal mücadele
Kimyasal ilaç olarak mancozeb, ziram ve captan gibi ilaçlar tavsiye edilmektedir.
YM
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Glomerella cingulata
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net