Tarih: 25 / Ocak / 2021 //Sayfa hit sayısı:  20244   

Phomopsis amygdali
Phomopsis KanseriHastalık etmeninin genel özellikleri:
Phomopsis amygdali (Delacr.) Tuset & Portilla = Fusicoccum amygdali Delacr. fungal hastalik etmeni olup, Fusicoccum canker hastaligi olarakda bilinmektedir. Hastalik etmeni seftalilerde minor düzeyde hastalik yapan bir patojendir ve ekonomik önemi yok denebilir. Koyu renkli pigmenti olan piknidler (konidisporlari üreten üreme organi) kanserli alanlarin yüzeyi üzerinde üretilir ve piknidler nemli havalarda beyaz yapiskan seklindeki sporlari disari salmaktadir. Hastalik etmeninin sporlari yagmur ile etrafa dagilir. Bu sporlar sonbaharda yaprak dökülme yerlerinden ve gelisme sezonunda ise göz, göz kinlari, meyve yara yerleri gibi dogal açiklardan ya da yeni gelismekte olan sürgünleri direk olarak infekte ederek bitkiye girisi gerçeklestirirler.


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Hastalik belirtileri yaz baslarinda görülür ve yaz sonlarina dogru daha belirgin hal alir, sonuçta hastalik meyve agaçlari üzerinde yanik sürgünler seklinde görülmektedir. Infekteli dal ve sürgünler baslangiçta solgunluk gösterir ve sürgün kaidelerinde uzun, kahverengi ve çökük lekeler ortaya çikmaktadir. Bu lekeler zamanla sürgün ya da dali sararak üst kismin ölmesine ve yaniklik simptomlarinin olusmasina neden olur. Fungal etmen tasinabilir özellikte olan fungal bir toksin salgilar, fusicoccin, infeksiyon noktasinda ilerisindeki bitki dokularinin daralmasina neden olur. Zamklanma genellikle kanser hastaliklari ile iliskilidir, fakat hastaligin teshisi için iyi bir simptom belirtisi kabul edilmez. Çünkü zamklanmayi diger kanser hastaliklarida meydana getirebilir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Hastaliktan dolayi yanmis ve geriye ölüm gösteren dal ve sürgünler budanmali ve imha edilmeli.
2. Hastalik etmenine karsi kültüvarlar farkli duyarliliklar sergiler, bundan dolayi dayanikli kültüvarlar yetistirircilkte tercih edilmelidir. Golden Jubilee, Redhaven, Rio-Oso-Gem ve Redgold nectarine gibi kültüvarlar Coronet, Harken ve Sunhigh kültüvarlarindan daha hassastirlar.
Kimyasal mücadele
Kültürel mücadele yöntemlerine agirlik verilmelidir, ilaçlama yapilacak ise gözler açilmadan önce ve sonbahar ilaçlamalari yapilmalidir. Tarim ilaçlari olarak bordu bulamaci, bakirli preparatlar kullanilabilir.
G
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Phomopsis amygdali
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net