Tarih: 15 / Ocak / 2021 //Sayfa hit sayısı:  19779   

Sphaerotheca pannosa var. persica
Külleme HastaligiHastalık etmeninin genel özellikleri:
- Podosphaera clandestina (Wallr.:Fr.) Lév. (anamorph: Oidium sp.)
- Podosphaera leucotricha (Ellis. & Everh.) E.S. Salmon
- Sphaerotheca pannosa (Wallr.:Fr.) Lév. (anamorph: O. leucoconium Desmaz.) fungal hastalik etmeni olup, seftali, nektarin, gül ve bademlerde külleme hastaligina neden olmakta ve seftali bahçelerinde major problem olarak ortaya çikarlar. Hava kosullari hastagin infeksiyonlarina uygun oldugunda, meyve kalitesini düstügü için ekonomik kayiplara neden olmaktadirlar. Hastalik etmeni gül ve diger süs bitkilerini de hastalandirdigindan gül küllemesi olarak adlandirilirlar. Fungal etmen bitkilerin genç sürgün, yaprak ve meyvelerinde hastalik olusturabilir. Podosphaera clandestina fungal etmeni özellikle kirazlarda hasytalik yapar, fakat ayni zamanda seftalide hastalik yapmaktadir. Seftalide hastalik yapan asil etmen Sphaerotheca pannosa var. persica Woronichin) ayri varyete oldugundan dolayi gülleri hastalandirmaz. Fungal etmen kis gibi olumsuz kosullari kleistothecium (eseyli üreme organi) olarak geçirebildigi gibi, asil genç sürgün ve tomurcuklar arasinda misel halinde geçirmektedir. Infekteli olan bu genç sürgün gözleri genellikle kis kosullarinda canliligini koruyamazlar. Ilkbaharda canli kalan tomurcuklar sürünce, burada olusan hastalik sporlari hava akimi ve yagmurlar ile yeni sürgün, yaprak ve meyvelere tasinmaktadirlar. Infeksiyon yerlerinde olusan bu yeni konidisporlar devamli olarak sekonder enfeksiyonlara neden olurlarlar. Genç yaprak ve henüz olgunlasmamis meyveler hastalik etmenine karsi çok hassastirlar, fakat meyve özünün sertlesmesi ve yapraklarin yaslanmasi ile bitki dayanikliligi artmaktadir. Hastalik etmeni sicak, rutebetli ve kapali havalari sever. Hastalik sporlarinin çimlenmesi %23-100 arasindaki nisbi nemde ortaya çikar, çimlenme için serbest suya gereksinim duymazlar. Çevre kosullari da uygun oldugunda, yeni lezyonlar 10 gün içerisinde ortaya çikabilir. Havada meydana gelen sicaklik degismeleri, topragin fazla kurumasi, fazla azotlu gübreleme ve potas eksikligi hastaligin ortaya çikmasini tesvik ettigi de bildirilmektedir. Ayrica gündüzün sicak ve kuru geçen havalari takip eden nemli ve serin geceler de hastaligi tesvik etmektedir. Hayvansal gübrelemenin de hastaligi arttirdigi bildirilmektedir. Ayni zamanda çok hafif, kumlu veya soguk ve islak topraklarda yetisen bitkiler de hastaliga daha çabuk yakalandiklari bildirilmektedir.Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Infektelenen genç yapraklar ya düsmekte ya da normal büyüklügünü ve görünümünü meydana getiremez. Yeni gelisen sürgündeki yapraklar ise dar, ip seklinde ve deforme olmus bir sekil alirlar. Infekteli yapraklarin üzeri fungusun kalin, beyaz ve tozlu misel ve spor tabakasi kaplanir ya da infekteli alanlar beyazimsi lekeler olarak görülmektedir. Olgun yapraklar fungal enfeksiyonlara daha dayaniklidir. Bu beyaz ve tozlu görünüm yaprak üzerinde üretilen konidi sporlarindan kaynaklanmaktadir. Etkilenen genç dallarin sonraki yillarda gelismesi zayif ve bodur bir sekilde olur. Bu dallarin çiçek gözleri de hastaliktan dolayi tahrip olabilir. Fungusun beyazimsi spor ve misel gelismesi infekteli olan meyve üzerinde de görülmektedir. Gelismekte olan meyveler üzerinde hastalik belirtileri çiçek taç yapraklari döküldükten sonraki 2 ile 4 hafta sonra beyaz ve yuvarlak lekeler olarak ortaya çikar. Lekeler meyvenin tamami kaplanincaya kadar büyüyebilir ve lekenin altindaki meyve derisi baslangiçta pempemsi ve daha sonra ise koyu kahverengi bir renk alir, özellikle bu durum leke üzerindeki spor ve meiseller gözden kaybolunca ortaya çikmaktadir. Meyve yüzeyi zamanla sertlesir ve derimsi bir yapi alir ve meyvelerde çatlamalar meydana gelebilir. Meyveler olgunlasirken de fungal gelismeye karsi zamanla dayaniklilik ortaya çikmaktadir.Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Dayanikli çesitler tercih edilmeli. Redskin, Rio Oso Gem ve Bailey kültüvarlari oldukça hassas olup, hastalik görülünce ilaçlama gerekmektedir.
2. Hastalikli biti artiklari sezon sonunda toplanmali ve yok edilmeli.
3. Hastaliktan dolayi kurumus sürgünlerin budanmasi ve imha edilmeli.
Kimyasal mücadele
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre külleme hastaliklarina tavsiye edilen tarim ilaçlari asagidaki tabloda verilmektedir. Hastalik ortaya çiktiktan sonra 10-14 gün aralikla ilaçlama yapilabilir. Ilaçlama zamani olarak çiçek tomurcuklari patladiktan sonra ve çiçek taç yapraklari dökülme zamanindan sonralari yapilabilir. Ilaçlama yapilirken diger hastalik etmenlerin ortaya çikis zamanlarida dikate alinmalidir.
Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar(100 Litre su için):
Benomyl WP50 % (60 g)
Buprimate EC 250 g/l (40 cc)
Dinocap EC 370 g/l (50 cc)
Kükürt WP 80% (400 g)
Kükürt Toz WP 73% (500 g)
Nitrothalisopropyl +S WP 16,7+53,3% (150 g)
Pyrazophos EC 300 g/l (50 cc)
Tradimefon WP 5% (50 g)
Triforine EC 190 g/l (125 cc)
YMG
Etmenin sitematiğini görmek istiyorsanız etmenin ismini tıklayınız
Sphaerotheca pannosa var. persica
 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net