Sclerotium cepivorum
Beyaz Çürüklük

Etmenin genel özellikleri :
S
clerotium cepivorum Berk soğanlarda yumuşak çürüklük hastalığını oluşturur ve 20 ile 30 yıl toprakta canlılığını koruyabilen sert sklerotlarını (dayanıklı üreme organı) oluştururlar. Soğan, sarımsak ve pırasa gibi bitkilerde hastalık oluşturmaktadır. Sclertotlar toprak yüzeyinin altındaki bitkileri infekteleyebilir ve bir sklerot yaklaşık 20- 30 tane birbirine komşu bitkiyi infekte edebilir. Fungal aktivite serin toraklarda artmakta ve bu aktivite 24 °C altındaki sıcaklıklarda azalmaktadır. Hastalık etmeni tarlada görülünce soğansı bitkileri yetiştirmek oldukça zordur. hastalık infekteli bitkileri ve toprakları taşımakla yayılmaktadır.

Belirtileri:

Hastalıktan etkilenen bitkilerin yaprakları boğaz kısmında çürür, sarı bir renge döner, solar ve üst kısım toprağa yatar. Yaşlı yapraklar ilk önce çöker ve böyle bitkiler topraktan çekilince kolay çıkarlar, fakat yumrular toprakta kalır. Hastalanan bitkiler üzerinde fungusun beyaz pamuksu misellleri kalır. Etkilenen soğanlar sulumsu olur ve en dışdaki kabuk kuruken çatlar ve büzüşür. Etkilenen yumruların üzerinde fungusun küçük koyu renkli sklerotları, özellikle soğanların boğaz kısımlarında oluşmaya başlar. Eğer hastalıktan etkilenen yumrular uygun sıcaklıklarda depolanmazsa, hastalık depolarda da sorun olur ve yumruların çürümesine neden olur.Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:

1. Hastalıktan ari topraklara yine hastalıktan ari soğan yumrularının dikilmesi.
2.
Hastalıklı yumrular veya herhangi bir toprak materyali yeni yetiştirme alanlarına sokulmamalı.
3. Hastalıklı alanlarda çalışma yapıldıktan sonra yeni çalışma alanlarına alet ve edavat temizlenmeden sokulmamallı
.
4. Hastalık çok az bir bölgede ve bir kaç bitkide çıkıyorsa bu alanlardan bitkiler toprakları ile birlikte uzaklaştırılmalı.
5. Küçük alanlarda toprak solarizasyonu yapılabilir.
  Kimyasal Mücadele:

Hastalıkla mücadelede toprak ilaçlaması tavsiye edilmektedir, Metilbromide ve Metam sodium. Iprodine' de tavsiye edilmektedir.

Başa Geri Dön
Soğan Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net