Stemphylium vesicarium
Yaprak Yanıklığı

Etmenin genel özellikleri :
Stemphylium vesicarium (Wallr.) Simmons ((teleomorph: Pleospora allii) soğan bitkilerinde Stephylum yaprak lekesi tarafından oluşan hastalık belirtileri Mor leke (Alternaria porri) hastalığı tarafından oluşan hastalık belirtilerine benzerdir. Her iki hastalıkta nemli ve sisli havalarda ortaya çıkar, fungal etmen için optimal sıcaklık 24 °C dir. Fungal etmenin sporları hava kökenlidir, rüzgarlar ile kolaylıkla taşınmaktadır. Fungal etmen genelde ölü yapraklarda zarar vermekte ve soğanların yumrusunda ise herhangi zarar vermemektedir.

Belirtileri: 

Mor leke ve Stephylium yaprak yanıklık hastalığı soğan yapraklarında oval koyu ve mor lekeler olarak görülmektedir. Kahverengi renk alan sarı şeritler lezyonun her iki yönünde de yaprak üzerinde gelişme gösterir. Hastalığın ileri dönemlerinde bu lekeler yaprağı enine sararak genişler ve yaprak ve çiçek saplarını hastalık lekesinden itibaren öldürür. Konsantrik halkalar lekenin merkezinde oluşabilir.


Mücadelesi:
Kültürel Mücadele:

1. Hastalık etmeni soğanlarda çok ciddi problem oluşturmaz ve genelde diğer hastalık etmenlerine uygulanan mücadeleler yeterli olmaktadır.
Kimyasal Mücadele:
Zirai kimyasal ilaç olarak koruyucu fungisitler (Chlorothalonil, Mancozeb ve Maneb) ya da mildiyö hastalığı için yapılan mücadele yeterli olmaktadır.

Başa Geri Dön
Soğan Hastalıklarına Geri Dön

 

Bu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.netBu sayfanın dizaynı ve tüm içeriği Cahid ÇAKIR tarafından hazırlanmıştır.
Sayfaların en iyi görüntüsü 800 X 600 ekran çözünürlüğünde IE' da görebilirsiniz
Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.
e-mail:cahidcakir@bitkisagligi.net